CUE do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Pamięci Krajobrazu w Krakowie. 10.10.2018.

Kraków, 10 października 2018 r.

Szanowny Pan

prof. dr hab. Piotr Gliński

Wicepremier

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zwracamy się do Pana Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o powołanie Muzeum Krajobrazu i zlokalizowanie jego siedziby w obiektach zakupionego na cele kultury dawnego hotelu „Cracovia”, położonego przy Błoniach Krakowskich i Alejach Trzech Wieszczów.

Krajobraz jest dobrem publicznym. Z jego kształtowaniem wiąże się zakres naszych praw i obowiązków wobec rodzimej przestrzeni. Krajobraz jest fizjonomią środowiska, wskazuje kondycję i interakcję natury i kultury. Jest także zapisem historii narodu, stanowiąc o odrębności właściwej dla miejsca i dziejów.

Toteż ojczysty krajobraz stanowi o kształtowaniu poczucia tożsamości. Aby z krajobrazu czerpać wiedzę, potrzebna jest nauka o jego rozwoju. Kształtowanie krajobrazu, teraz i w przyszłości, jest zaś misją, która wymaga społecznej odpowiedzialności i wrażliwości. Dlatego gromadzenie, badanie i udostępnienie wiedzy o polskim krajobrazie uważamy za kluczowe zagadnienie obywatelskiej edukacji. Muzeum Krajobrazu – zamysł Andrzeja Madeja – winno być miejscem integracji pokoleń i kształtowania wrażliwości, umacniającym tradycję obywatelskiej partycypacji w zarządzaniu przestrzenią.

Muzeum Krajobrazu znalazłoby w obiektach dawnego hotelu „Cracovia” najlepszą lokalizację. „Cracovia” sąsiaduje bezpośrednio z Błoniami i Oleandrami, z osią widokową łączącą Stare Miasto z kopcem Kościuszki. Obok stoją charakterystyczne gmachy (m. in. Muzeum Narodowego i Biblioteki Jagiellońskiej) oraz pomniki, zaś rangę i znaczenie miejsca znamionują nazwy zbiegających się tu ulic: 3 Maja, Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza, Zygmunta Krasińskiego. To niezwykła, symboliczna przestrzeń wolności i pamięci.

Prosimy Pana Ministra o rozważenie naszego wniosku i podjęcie inicjatywy tworzenia Muzeum Krajobrazu.

Deklarujemy gotowość udziału zarówno w pracach nad programem działania placówki, jak i w jej funkcjonowaniu.


Podpisali

arch. Jarosław Żółciak, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Cracovia Urbs Europaea,

Andrzej Madej, Wice Prezes Zarządu,

dr inż arch. Magdalena Swaryczewska,Skarbnik,

dr hab. Monika Bogdanowska, Członek Zarządu.

Dodaj komentarz